Najčastejšie príčiny trvalej invalidity

najčastejšie príčiny trvalej invalidity

Aké sú najčastejšie príčiny trvalej invalidity ?

Aké sú najčastejšie príčiny trvalej invalidity ? Nato sa pozrieme v tomto článku kde si poberateľov invalidného dôchodku rozdelíme podľa diagnóz, veku či pohlavia.Tak poďme na to !

Rozdelenie podľa diagóz

V prípade, že sa pozrieme na rozdelenie všetkých invalidít do diagnóz zistíme, že najčastejším ochorením, kôli ktorému ľudia odchádzajú na invalidný dôchodok sú choroby pohybového aparátu alebo inak zvané aj choroby svalovej, kostrovej sústavy a spojivového tkaniva.Tie sú príčinou ¼ invalidít na Slovensku.Druhou najčastejšou príčinou sú nádorové ochorenia, ktoré sa podieľajú 16,5% na všetkých invaliditách.Sociálna poisťovňa ich však podľa posudkov  prerozdeľuje na konkrétne oblasti ,ktorých sa dotýka.(napr.nádor na prsníku je v pohlavných chorobách, nádor pažeráka v tráviacich ochoreniach atď).Na treťom mieste sú každým rokom prudko stúpajúce duševné ochorenia, ktoré sú dôsledkom až 15,2% zo všetkých invalidít.

Najčastejšie príčiny trvalej invalidity

(zdroj: Sociálna poistovňa, https://www.socpoist.sk/ , údaje za rok 2018)

Rozdelenie podľa pohlaví

Existujú “len” mužské alebo “len” ženské choroby ? Ak by sme sledovali štatistiku pre jednotlivé pohlavia zvlášť, tak zistíme, že aj v porovnaní určitých diagnóz majú prevahu buď muži alebo ženy.Asi najväčšie sú v porovnaní diagnóz ochorenia obehovej sústavy, kde je výrazne väčší počet mužov postihnutých týmto ochorením.Naopak ženy častejšie trpia nádorovými ochoreniami.Vo prípade ostatných diagnóz porovnanie vychádza približne rovnako.

Najčastejšie príčiny trvalej invalidity

(zdroj: Sociálna poistovňa, https://www.socpoist.sk/ , údaje za rok 2018)

Rozdelenie podľa veku

V prípade že porovnáme vek žiadateľov o invalidný dôchodok s počtom potvrdených invalidít posudkovým lekárom, zistíme že pri všetkých ochoreniach je najväčší nárast medzi štyridsiatnikmi a päťdesiatnikmi. Následne po päťdesiatke sa počet schválených invalidít znižuje, kedže žiadatelia si uplatňujú nárok na starobný dôchodok, čo vylučuje poberanie invalidného dôchodku.

(zdroj: Sociálna poistovňa, https://www.socpoist.sk/ , údaje za rok 2018)

Záverečné zhodnotenie

S uvedených čísiel sa môžme dozvedieť, že najrizikovejšou skupinou ľudí sú ľudia od štyridsiateho do päťdesiateho roku života na choroby svalovej, kostrovej sústavy a spojivového tkaniva, choroby obehovej sústavy a na nádorové ochorenia.Ostáva nám dúfať, že lekárska veda prinesie riešenia, ktoré by tieto riziká vedela eliminovať.

Zdielaj !
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

3 Replies to “Najčastejšie príčiny trvalej invalidity”

 1. Som dlhodobo chorá mam zadržiavanie moču bolesti kostry krčnej op. Ženských veci von brušnej prietrž sieťka 20 _15 vzrast bolesti dlhodobo čím vzniká t rás dlhodobé bolesti a beznádej liečim sa aj na psych. A vyrážali mi 30 percent v Námestove mam50 r. Na čo mám narok

 2. Mám nárok na invalidný dôchodok pri zlomenine stavcov v driekovokriznej oblasti plus kostrc a puknutej panve? Ďakujem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *